Vi är en ideell förening som vill tillvarata och utveckla hemslöjden i länet.
Det gör vi tillsammans med hemslöjdskonsulenterna som vi är huvudman med arbetsgivaransvar för. Föreningen finns till för dig som är nyfiken på slöjd och vill lära dig slöjda. Vill träffa andra slöjdintresserade eller bara vara stödjande medlem.
Hemslöjd handlar om lusten till det handgjorda – glädjen och stoltheten i att skapa själv. Vi har kunskapen om hur du med material, tekniker, återbruk och handens färdighet kan bidra till ett hållbarare samhälle. Kunskaper som du kan ta del av genom våra kurser, slöjdkaféer och andra aktiviteter.
Några av föreningens årliga aktiviteter är att arrangera Hemslöjdens dag och Julmarknad i Pukeberg. Vi delar också ut ett slöjdarstipendium som uppmuntrar till utbildning i olika slöjdtekniker, samt ett slöjddiplom till slöjdintresserade elever i åk 9.
Kalmar läns hemslöjdsförening startade år 1908 och tillhör Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund, SHR.
Vårt kontor ligger i Pukebergs glasbruksområde i Nybro. Där har vi kurslokaler, kansli, förråd och arkiv.

Styrelse
Vill du kontakta styrelsen gör du det enklast via e-post: styrelsen@kalmarhemslojd.se
Adam Norman, ordförande, Köpingsvik
Textilhistoria är mitt stora intresse jag räds inte att testa varken täljkniv eller lädersömnad. Jag jobbar gärna publikt och tycker att lärande och slöjd hör samman.
Bertil Carlsson, vice ordförande, Frödinge
Inger Strandberg, Kalmar
Numera pensionär, stolt internet och socialamedieanvändare. Slöjdar självklart så ofta jag kommer åt.
Gunilla Johansson, Rockneby
Intresserad av alla sorters slöjdinriktningar. Väver, stickar, syr, näver och tovning.
Sophie Eriksdotter Forsman, Färjestaden
Skapandet, främst textil har varit min livlina under hela mitt liv. Som nybliven pensionär kan jag ägna mig ännu mer åt mitt "beroende".
Jag vet också att skapande ger goda effekter på tillfrisknande.
Anne Uebel, Järnforsen
Jag är utbildad slöjdlärare och trivs med att lära ut både nya och gamla tekniker till både barn och vuxna. Själv kan jag inte låta bli att testa nya tekniker i alla tänkbara material.
Återbruk och hållbar framtid ligger mig varmt om hjärtat.
Yvonne Amper, ersättare, Torsås
Ullslöjdare som gärna arbetar i andra material. Att arbeta med händerna ger mig ro, styrka, glädje och tillfredsställelse.
Emma Ivansson, ersättare, Kalmar
Jag är en färgglad och lång liten tant med många idéer och mycket humor. Det kreativa sitter i huvudet och bubblar ut genom händerna ibland. Jag älskar att både lära och lära ut. Särskilt förtjust är jag i textil och återvinning. Lappa, laga och göra om är vägen framåt.
Stefan Karlsson, ersättare, Högsby